Guvernul va aloca o rectificare bugetara pentru constructia de locuinte.
Guvernul va aloca, la rectificarea bugetara de saptamana viitoare, inca 50 de milioane de euro pentru constructia de locuinte, a declarat ieri, la Targu-Mures, ministrul delegat pentru lucrari publice si amenajarea teritoriului, Laszlo Borbely .
"Vom avea rectificare saptamana viitoare, si numai pentru constructia de locuinte guvernul va aloca o suma destul de mare, 1.600 de miliarde de lei vechi, ceea ce inseamna circa 50 de milioane de euro in plus fata de ce am vorbit si avem sperante ca anul acesta vom preda mai multe locuinte", a spus Borbely.
Potrivit acestuia, introducerea posibilitatii cumpararii locuintelor ANL de catre tineri nu va ramane la stadiul de intentie. Intr-o luna, guvernului ii va fi prezentata varianta legislativa.
Borbely a spus ca banii care vor fi obtinuti din vanzarea acestor locuinte vor alimenta un fond special, din care 12%-15% va fi alocat primariilor.
|