Notarii reduc cu 10% preturile orientative ale proprietatilor imobiliare din Bucuresti01/09/2010 

Valorile orientative ale proprietăților imobiliare pentru Municipiul București și județele Călărași, Giurgiu, Ialomița, Ilfov și Teleorman, după care se ghidează notarii publici la încheierea tranzacțiilor imobiliare, se vor reduce cu 10% începând cu 1 septembrie, a anunțat Uniunea Națională a Notarilor Publici din România (UNNPR).

Conform informațiilor UNNPR, ghidul privind valorile orientative a fost elaborat la sfârșitul anului 2009, potrivit prevederilor Codului fiscal, de societățile Euro-Expert și Expert Valuation pentru Camera Notarilor Publici București, și este aplicabil începând cu data de 1 ianuarie 2010, fiind comunicat tuturor birourilor notariale, instanțelor judecătorești și direcțiilor teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice din Municipiul București și județele Călărași, Giurgiu, Ialomița, Ilfov și Teleorman.

Alin Briceag, purtător de cuvant al UNNPR, susține că în acest an este pentru prima dată când notarii au făcut ajustări la valorile din acest ghid de prețuri.
"Acest ghid se reactualizează anual, iar în cazul ghidului pe 2010 pentru București și județele limitrofe, elaborat la sfărșitul anului trecut, este pentru prima dată când Conducerea Camerei Notarilor Publici București hotărăște să facă ajustări ale valorilor cuprinse în document", a declarat pentru HotNews.ro Alin Briceag, purtător de cuvânt al UNNPR.

Potrivit acestuia, "în acest ghid notarii verifică dacă prețul declarat de vânzător e mai mic sau cel puțin egal cu cel din document, documentul fiind elaborat în încercarea evitării evaziunii fiscale, în condițiile în care mulți vânzători de proprietăți declarau un preț mult mai mic decât cel din realitate".

Dan Zavaleanu

Sursa: Cotidianul
Vezi stirile din   din data 
 Calendar (zz/ll/aaaa) 
Mai multe stiri imobiliare
• ( 01/09/2010 ) AFACERI IMOBILIARE: DTZ: Romania si Ungaria, singurele piete imobiliare neatractive pentru investitori
• ( 01/09/2010 ) AFACERI IMOBILIARE: Vezi cat mai valoreaza locuinta ta
• ( 01/09/2010 ) AFACERI IMOBILIARE: Notarii reduc cu 10% preturile orientative ale proprietatilor imobiliare din Bucuresti
• ( 01/09/2010 ) AMENAJARI INTERIOARE: Amenajari moderne
• ( 01/09/2010 ) CONSTRUCTII: Sectorul constructiilor ramane in recesiune