Impozitele pe proprietati pot fi achitate in cinci din cele sase sectoare ale Capitalei, incepand din 3 ianuarie 2008, de la ora 8.30. Sectorul 4 este singurul care face nota aparte: aici, programul cu publicul va fi reluat abia pe 8 ianuarie, din motive de soft. Cuantumul impozitelor ce vor fi platite la anul a ramas neschimbat, gratie unei hotarari a Consiliului General votata in mai 2007.
Contribuabilii care vor achita impozitele integral pana la 31 martie au o reducere de 7%.
Proprietarii, buni de plata
Datoreaza statului impozite locale proprietarii de case, terenuri sau mijloace de transport. Impozitele pe bunurile imobile se calculeaza in functie de zona in care se afla proprietatile, iar cele pentru masini sunt in functie de capacitatea cilindrica.
In sectorul 1, incasarea impozitelor incepe din 3 ianuarie, ora 8.30, la sediile Directiei de Taxe si Impozite Locale (DITL). In sectorul 2, data este aceeasi, dar plata se poate face numai la posta. In sectorul 3 se plateste din 3 ianuarie, si la sediile DITL, si la posta sau CEC.
In sectorul 4, inceperea platilor este amanata pana marti, 8 ianuarie, din motive de „rulare a softului”, dupa cum a declarat seful DITL, Hrant Oundjian.
Data de incepere a platilor in sectorul 5 e inca necunoscuta, primarul fiind ocupat cu organizarea Revelionului si nu a dat inca unda verde functionarilor de la taxe si impozite. Dupa toate probabilitatile insa, si aici se va incepe tot din 3 ianuarie.
In sectorul 6, contribuabilii sunt asteptati la sediile DITL, din 3 ianuarie, ora 8.30.
Reprezentantii primariilor insista insa ca oamenii sa nu dea buzna chiar joi, 3 ianuarie, deoarece bonificatia de 7a se mentine pana la finele primului trimestru.
ADRESE
Unde dati banii: la directiile de taxe si la posta
Sectorul 1 strange impozite prin opt sedii: pe Calea Grivitei, nr. 115 si nr. 108, la Primaria Sectorului 1, in Piata Amzei, pe str. Berthelot, nr. 55, pe Str. Garlei, in Aviatiei si pe str. Borsa, nr. 29.
Sectorul 2 aduna banii prin toate oficiile postale din Bucuresti.
Sectorul 3 are trei sedii: pe str. Lucretiu Patrascanu, nr. 3-5, Campia Libertatii, nr. 36, si Sf. Vineri, nr. 32, dar strange bani si prin CEC sau Posta.
Sectorul 4 are sedii in Sos. Oltenitei, nr. 37-39, Serg. Nitu Vasile, nr. 50-54, si Calea Serban Voda, nr. 43.
Sectorul 5 are sedii la Piata Kogalniceanu, nr. 8, si Piata Natiunile Unite, nr. 3-5.
Sectorul 6 are sedii in Drumul Taberei, nr. 18, Sos. Virtutii, nr. 1-3, si Calea Giulesti, nr. 125.
Dollores Benezic
|